20 stycznia 2020

Podczas  lekcji polskiego uczniowie klas 6b, 6c i 7b poznawali techniki zapamiętywania i ćwiczenia koncentracji.

Dowiedzieli się, że efektywne uczenie to umiejętność poruszania się w gąszczu informacji, szybkie przyswajanie, przechowywanie i odtwarzanie tych wiadomości, które w danym momencie są potrzebne. Uczniowie poznali ćwiczenia rozwijające pamięć, wyobraźnię, umiejętność logicznego i abstrakcyjnego myślenia. Ćwiczyli zdolność tworzenia skojarzeń podczas zapamiętywania oraz umiejętność stosowania wybranych metod ułatwiających zapamiętywanie (m.in.: układanie historii w celu zapamiętania szeregu niepowiązanych ze sobą wyrazów – „łańcuch skojarzeń”, zabawa w „głuchy telefon”, efekt domina, ćwiczenia ruchowe, rymowanki, zagadki/rebusy, mapy mentalne etc.).

Zabawy wymagające aktywności zostały nagrane, a następnie zaprezentowane na forum klasy i omówione. Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem, a uczniowie chętnie brali udział we wszystkich zadaniach. Każdy wybrał najlepszą dla siebie metodę zapamiętywania.

Dziękujemy Paniom: Joannie Klepackiej i Ewie Budzyńskiej  (instruktorkom, które podzieliły się wiedzą i doświadczeniem na temat technik zapamiętywania), Monice Machalskiej i Annie Haciuk za pomoc w przeprowadzeniu warsztatów.

Autor: Aleksandra Jagiełłowicz